Блокові теплові пункти

teplopunkt0Сучасна будівля це давно вже не просто чотири стіни, а комплекс складних інженерних систем життєзабезпечення. Особливе місце серед яких у наших кліматичних широтах займає система постачання теплової енергії. Своєрідним “серцем” цієї системи є т.зв. тепловий пункт (або – теплопункт) – місце, де встановлено обладнання, що дозволяє вирішувати завдання рівномірного постачання теплової енергії споживачів будівлі. Від того, яке саме обладнання тут встановлено і як воно налаштоване, багато в чому залежить наскільки ефективно, а отже й економічно, споживатиме тепло вся будівля.

У типовому тепловому пункті є такі системи постачання споживачів тепловою енергією (від однієї і більше):

  • Система гарячого водопостачання (ГВП). Призначена для постачання споживачів гарячою водою. Розрізняють закриті та відкриті системи гарячого водопостачання (іноді їх називають тупиковими та циркуляційними). Іноді тепло із системи ГВП використовується споживачами для часткового опалення приміщень, наприклад, ванних кімнат (сушарки для рушників) у багатоквартирних житлових будинках.
  • Система опалення. Призначена для обігріву приміщень з метою підтримки заданої температури повітря. Розрізняють залежні та незалежні схеми приєднання систем опалення (безпосередньо від теплоносія з теплових мереж або з гідравлічною розв’язкою через теплообмінник).
  • Система вентиляції. Призначена для забезпечення підігріву зовнішнього повітря, що надходить у вентиляційні системи будівель.
  • Система холодного водопостачання. Не відноситься до систем, що споживають теплову енергію, проте є у всіх теплових пунктах, що обслуговують багатоповерхові будівлі. Призначена для забезпечення необхідного тиску у системах водопостачання споживачів.

Принципова схема типового теплопункту, на якій присутні всі вищезгадані системи, зображена нижче:

Схема типового теплового пункту

Схема типового теплового пункту на опалення та ГВП

Бурхливий розвиток технологій, що стався в промисловості наприкінці XX століття, а також жорсткі вимоги, що з’явилися в плані енергозбереження, змінило традиційне уявлення про тепловий пункт як такий. Якщо, наприклад, в СРСР під тепловим пунктом будівлі зазвичай малося на увазі просто місце введення в нього трубопроводів теплопостачання, встановлені там засувки, гідравлічний елеватор опалення та іноді ще трубчастий теплообмінник ГВП, індивідуально спроектовані для кожної будівлі, то вже в середині 90х, коли різко зросла вартість теплової енергії, вимоги до теплопунктів суттєво змінилися. Першим обов’язковим елементом сучасного теплопункту став теплолічильник – прилад, який дозволив споживачам тепла у будівлі розраховуватись лише за реально спожиту енергію. А щойно точний облік забезпечував економію – теплопункти стали обладнатися такими засобами енергозбереження:

  • циркуляційні насоси для якісного розподілу тепла по будівлі;
  • пластинчастими теплообмінниками, що забезпечують гідравлічну розв’язку будівель від теплових мереж та, як наслідок, якісне балансування системи опалення будівлі;
  • автоматичним регулятором температури ГВП, що істотно знижує витрати тепла на підігрів води на потреби гарячого водопостачання;
  • системою автоматичного регулювання температури опалення з корекцією за погодними умовами, що дозволяє ефективно економити тепло в періоди періодичних потеплінь на вулиці.

У 90-х модернізація старих теплових пунктів зазвичай проводилася поступово за принципом “латання дірок”: після лічильника тепла для поліпшення розподілу на будівлі поступово встановлювалися циркуляційні насоси опалення, змінювалася схема підключення систем, встановлювалися системи автоматики тощо. Але такий підхід щоразу вимагав ретельного індивідуального проектування та підбору обладнання, розробки індивідуальних блоків управління системами, їх налагодження. Що, зрозуміло, позначалося на вартості модернізації.

Блочный тепловой пункт Alfa Laval

Блочный тепловой пункт Alfa Laval

І ось, нарешті, десь із 2005 року на ринку енергообладнання з’явилися перші блокові теплопункти БТП (іноді їх ще називають модульні теплові пункти або блочно-модульні теплові пункти), в яких у невеликих блоках у заводських умовах виробником підбирається, встановлюється та налагоджується все необхідне устаткування якісної роботи систем енергопостачання будівлі. Такий теплопункт вже заздалегідь забезпечений усім необхідним для якісного виконання завдання, повністю автоматизований, компактний і т.д. А також має і низку наступних переваг перед традиційними теплопунктами:

  • За рахунок того, що гаряча вода починає готуватися прямо в тепловому пункті споживачів – загальна довжина трубопроводів мереж зменшується в 2 рази, що веде до зниження гідравлічних та теплових втрат, витрат електроенергії на перекачування рідини, капітальних витрат на трубопроводи та ізоляційні матеріали.
  • За рахунок системи автоматичного регулювання відпустки тепла конкретному споживачеві економиться до 15% тепла на опалення.
  • Істотно знижуються втрати тепла під час транспортування гарячої води.
  • Значно скорочується аварійність мереж за рахунок виключення із тепломережі трубопроводів гарячого водопостачання, а також через використання в БТП якісної арматури нового покоління (безфланцевих затворів, кульових кранів).
  • Високий рівень автоматизації теплопункту скорочує потребу у кваліфікованому персоналі.
  • У споживача автоматично підтримуються комфортні умови проживання за рахунок контролю та автоматичного регулювання теплопунктом наступних параметрів теплоносіїв: температури та тиску мережної води, води системи опалення та водопровідної води; температури повітря в опалювальних приміщеннях (у контрольних точках) та температури зовнішнього повітря.
  • Оплата спожитого кожним будинком тепла здійснюється за фактично виміряною витратою за рахунок використання комерційних приладів обліку теплової енергії.
  • Висока компактність БТП дозволяє у випадках виключити відведення землі під спорудження РТП.
  • Витрати монтажні роботи скорочуються з допомогою повного заводського виконання теплового пункту. Економія теплової енергії стосовно традиційного теплопункту становить близько 20-30 %. Термін окупності залежить від теплового навантаження, підключеного до теплопункту. Чим вона вища – тим термін коротший. У середньому термін окупності становить близько 2х років.

Значний досвід роботи, накопичений нашою компанією в галузі проектування, монтажу та налагодження різних теплотехнічних систем, привів нас до твердого переконання: коли справа стосується модернізації теплової системи будівлі, головним критерієм у підборі обладнання потрібно використовувати його якість. Скупий платить двічі – ця народна мудрість постійно виправдовує себе практично. У своїй роботі ми зупинили свій вибір на теплових пунктах загальновизнаного світового лідера теплообмінного обладнання для теплових систем – шведської фірми Alfa Laval (Альфа Лаваль). Блокові теплові пункти, що виготовляються цією компанією, успішно знаходять своє застосування як у бойлерних та котельних для систем опалення, гарячого водопостачання в житлових та адміністративних будинках, так і для забезпечення теплоносіїв необхідних параметрів у технологічних процесах на промислових підприємствах. Зокрема, на нашому сайті наводяться короткі ознайомлювальні огляди щодо блокових теплових пунктів Alfa Laval для систем гарячого водопостачання (ГВП) та комплексних блокових теплових пунктів лінії Cetetherm®, що одночасно об’єднує в собі системи опалення та ГВП:

AquaProtect  

 

“Блочные (модульные) тепловые пункты Alfa Laval для систем горячего водоснабжения (ГВС)”

Блочный тепловой пункт Alfa Laval  

 

Комплексные блочные (модульные) тепловые пункты линии Cetetherm ®, для систем отопления и ГВС”

У вищенаведених оглядах, зрозуміло, вказані моделі БТП, що найчастіше використовуються. За більш детальною інформацією щодо блокових теплових пунктів будь ласка звертайтесь до нас.

Блоковий тепловий пункт також може використовуватись і для модернізації старих будівель за умови заміни теплообмінників та іншого супутнього обладнання. При будівництві нової будівлі набагато вигідніше спроектувати саме блоковий тепловий пункт як індивідуальний, тому що надалі це дозволить суттєво знизити загальну вартість проекту за рахунок скорочення капітальних витрат та витрат на прокладання тепломереж.

Переваги блокових теплових пунктів

До переваг блокових теплових пунктів можна віднести такі:

  • Висока економічність
    Досвід експлуатації показав, що пропоновані теплові пункти на 50% ефективніші, ніж кожухотрубні. При використанні теплових пунктів можливість вибору режимів теплоспоживання та теплопостачання та точне налагодження призводять до зниження втрат теплоенергії до 15%.
  • Повна автоматизація
    Автоматика ТП не вимагає висококваліфікованого обслуговуючого персоналу, забезпечує ефективне енергозбереження та комфорт у приміщеннях, дозволяє проводити погодну компенсацію, встановлювати режими роботи залежно від часу доби, використовувати режими вихідних та святкових днів
  • Зниження експлуатаційних витрат на 40-60%
    Обслуговування модульного теплового пункту потребує меншої кількості персоналу. В результаті витрати на обслуговування, поточний ремонт та профілактику знижуються втричі, міжремонтний період збільшується в чотири рази.
  • Компактність
    При навантаженні до 2 Гкал/год площа, займана тепловим пунктом не перевищує 20-25 м. Можливість встановлення в малогабаритних підвальних приміщеннях
  • Простота транспортування та монтажу теплового пункту на об’єкті
    На місці встановлення теплового пункту здійснюється лише підключення зовнішніх трубопроводів та електроживлення.
  • Безшумність роботи теплопункту
    Усі частини теплового пункту легкодоступні для обслуговування та заміни
  • Єдина гарантія на все обладнання