Яке джерело тепла для заміського будинку вигідніше?

Головне питання, яке ставить собі людина, коли у неї виникає необхідність забезпечення теплом своїх побутових чи технологічних потреб: як це зробити вигідніше? Вигідніше при прийнятному рівні комфорту? І тут, зазвичай, є вибір: кожен із виробників енерговиробного обладнання (газових, рідко- або твердопаливних котлів, електричних обігрівальних приладів, сонячних установок, теплових насосів) проводить активну рекламну кампанію, намагаючись довести, що саме його обладнання – найвигідніше та найкраще. Пересічний споживач не маючи відповідного досвіду, зазвичай приймає спонтанне рішення, спираючись у своєму виборі на рекламні слогани чи переконання продавця. Тому виникла ідея підрахувати та опублікувати на нашому сайті інформацію на тему “у скільки сьогодні обійдеться те чи інше тепло” прив’язувалася не стільки до конкретного обладнання, скільки до способу виробництва теплової енергії.

Какая из технологий выгоднее для отопления загородного дома?

Яка з технологій вигідніша для опалення заміського будинку?

Отже, що ж вигідніше сьогодні використовувати для виробництва тепла? Що краще? Власний газовий котел, електротоплення, чи, можливо, – сонячна установка? Чи може бути вигідніше та простіше використовувати для опалення рідке паливо (соляру)? Мазут? А може все ж краще топити вугіллям – він все ж таки відносно недорогий? І ще бувають, такі «теплові насоси», вони, кажуть, дають майже безкоштовне тепло. І що ж, зрештою, вигідніше: вкласти сьогодні гроші в дорогу установку та отримувати від неї дешеве тепло, чи навпаки? З метою визначити найбільш вигідну на сьогоднішній день технологію, яка дозволить забезпечити теплом невеликий заміський будинок, ми приблизно визначили кількість тепла, необхідне для теплопостачання невеликого заміського будинку, а далі – здійснили ряд порівняльних розрахунків за технологіями, за допомогою яких це тепло може бути вироблено. Результати розрахунків зведено у таблиці нижче.

Зведена таблиця результатів розрахунку собівартості теплової енергії для заміського будинку
за різних технологій її виробництва

Технологія виробництва теплової енергії Вартість
виробництва тепла*,
грн/кВт*г
Особливості застосування,
необхідність в обслуговуванні
Індивідуальний газовий котел (розрахунок) 1,06 Опалення +ГВП
повністю автоматична система
Дизельный котел (соляра), (розрахунок) 2,015 Опалення +ГВП
повністю автоматична система, необхідність періодичного поповнення паливного бака
Дизельный котел (мазут), (розрахунок) 0,9 Опалення +ГВП
повністю автоматична система, необхідність періодичного поповнення паливного бака
Твердопаливний котел (антрацит), (розрахунок) 0,71 Опалення +ГВП взимку
напівавтоматична система,
не менше 1 разу на добу завантаження вугілля та чищення золи
Твердопаливний котел (дрова), (розрахунок) 0,74 Опалення +ГВП взимку
кілька разів на добу завантаження дров та чищення золи
Електричний котел, (розрахунок) 1,63 Опалення +ГВП
повністю автоматична система
Сонячна установка, (розрахунок) 1,95 тількі ГВП влітку +  підтримка ГВП взимку
повністю автоматична система
Тепловий насос, (розрахунок) 1,725 Опалення +ГВП взимку
повністю автоматична система
Купівля тепла у теплопостачальної організації, за тарифом 670 грн/Гкал 0,57 Опалення +ГВП

* – Всі розрахунки були здійснені за цінами та тарифами актуальними на березень 2016р. Ціни та тарифи можуть змінюватися, проте слід розуміти, що співвідношення між цінами на різні енергоносії (газ-електроенергія-вугілля тощо) практично завжди залишається стабільним. Тобто. наприклад нафта може подорожчати, але за нею одразу підтягнеться і газ і вугілля та електроенергія в тій самій приблизно пропорції.  Співвідношення збережуться.

За отриманими результатами можна зробити такі висновки::

Найбільш дешевим способом опалення заміського будинку є котел, що працює на твердому паливі (дрова, антрацит). Але слід розуміти, що разом із відносною дешевизною тепла при даному способі опалення виникає низка проблем пов’язаних із зберіганням палива та необхідністю постійного обслуговування котла: його завантаження, розпалювання та чищення. Чи варто заощадити та обладнати свій будинок твердопаливним котлом чи все-таки зупинити свій вибір на газовому котлі (або рідкопаливному, що працює на мазуті), під час роботи з якими весь процес виробництва відбувається повністю автоматично? Вибір за вами. Але в будь-якому випадку, як можна бачити зупиняти свій вибір на електроопаленні, сонячному обладнанні або тепловому насосі без особливих на це причин, мабуть, поки що не варто: ці технології на сьогоднішній день все ще занадто дорогі для широкого використання.

Вочевидь, що це наведені розрахунки – орієнтовні, але приблизна відповідь питанням “яке опалення є найбільш економічним” – вони дають. Як то кажуть: “при всьому багатстві вибору – вибирати особливо і не доводиться…”