Як заощаджувати тепло якщо теплолічильник уже встановлено?

27679-1uУ 2015 році в Україні законодавцями нарешті було розроблено та прийнято механізм, за яким жителі ЖЕКівських будівель можуть розраховуватися за тепло за показаннями теплолічильника. Згідно з новою процедурою кількість спожитого по теплолічильнику ділиться між мешканцями будинку відповідно до опалювальної площі та сама теплопостачальна організація виставляє рахунки кожному споживачеві окремо. Крім того, реформа ЖКГ передбачає розформування ЖЕКів: з 1.06.2016 мешканцям необхідно визначатися з механізмом управління власним будинком за одним із варіантів: або організовувати ОСББ, або вибирати управителя, який укладатиме договори на обслуговування будівлі від їхнього імені. Але незалежно від обраного варіанта суть реформи одна: держава повністю перекладає всю відповідальність за утримання житлового фонду на плечі мешканців. І це означає, що з цього моменту величина оплати за комунальні послуги багато в чому визначатиметься тим, яким чином укладено договори і як використовуються отримані кошти тим, хто управляє житловим фондом.

Якщо сьогодні вивчити рахунок на комунальні послуги, можна легко переконатися в тому, що найбільш “вагомою” його частиною є оплата за тепло і гарячу воду. Реальність така: величина оплати за тепло в опалювальний період займає не менше половини від загальної оплати за решту комунальних послуг. Якщо теплолічильник на будівлі не встановлений, то про економію тепла й мови не може йти: згідно з тарифом на жовтень 2016р. щомісячна вартість опалення 1 кв. житлової площі складає 31,62 грн. А якщо теплолічильник є, то тут може бути по-різному. В одних випадках оплата за опалення може падати до 10-15 грн/кв.м., в інших – стати навіть вищою за цей тариф. Від чого залежить тариф на тепло за наявності теплолічильника і яким чином можна домогтися зниження оплати за тепло?

Теплолічильник встановлений. Як заощаджувати далі?

Принцип работы теплосчетчика

Принцип роботи теплолічильника

Насамперед слід розуміти, що теплолічильник лічильник не економить тепло. Він, як будь-який інший лічильник, просто рахує його фактичне споживання. Починаючи з моменту введення в експлуатацію теплолічильника, все, що знаходиться за ним (тобто теплова система будівлі) стає турботою мешканців. Все дуже просто: якщо опалювальна система будівлі працює добре – ви платитимете за тепло менше. А якщо ваша опалювальна система не збалансована, є проблеми з розподілом тепла, теплоізоляцією труб і як наслідок – тепло в ній використовується неефективно – за всі ці проблеми мешканцям доведеться постійно розплачуватися з власної кишені. Просто тому, що теплолічильник обов’язково порахує всі ці проблеми. І оскільки ЖЕКи в результаті реформи повністю “вмивають руки” від проведення якихось робіт у тепловій системі, платити мешканцям за завищеними рахунками за тепло доведеться доти, доки ці проблеми не будуть вирішені. Вирішені самими мешканцями, більше цього зробити нема кому. Зовнішні керуючі компанії зазвичай не вважають такого роду проблеми критичними і тому нічого не роблять у цьому напрямі. Тому чим раніше буде вирішено проблеми з тепловою системою будівлі, тим дешевшим у загальній сумі воно обійдеться.

Отже, з чого розпочати економію тепла? Нижче ми наводимо скорочений алгоритм з енергоаудиту теплових систем житлових будівель радянської споруди, який за нашим досвідом є найпростішим способом визначити джерела втрат тепла в опалювальних системах, а також оцінити їхню величину та швидкість окупності витрат на їх усунення. Зрозуміло, краще щоб енергоаудит проводив фахівець теплотехнік, але багато що можна зробити і самостійно.

Крок №1 – теплоізоляція труб

Нарушенная теплоизоляция, фотография в инфракрасном диапазоне

Порушена теплоізоляція, фотографія в інфрачервоному діапазоні. Жовтим кольором показані гроші, що йдуть з труби в атмосферу.

Першим кроком, який потрібно зробити на шляху економії тепла – необхідно провести візуальний огляд усіх трубопроводів, розташованих за теплолічильником щодо наявності та цілісності на них теплової ізоляції. Як тільки теплолічильник включився в роботу, всі опалювальні труби на яких відсутня теплоізоляція, автоматично перетворюються на радіатори, якими опалюються підвал, горище чи під’їзд. Причому опалення цих службових приміщень наразі відбувається вже не безкоштовно, за рахунок мешканців будинку. Давайте спробуємо оцінити наскільки великі можуть бути фінансові втрати від неізольованих труб.

ПРИКЛАД:

Потрапивши в підвал свого багатоквартирного будинку ви виявили, що після теплолічильника по підвалу у вас проходить неізольований лежак труб діаметром Дн 100 мм і довжиною 50м (тобто 2 труби – подаючєго та зворотнього теплоносія), від якого по сторонам  та вверх відходять стояки. Як думаєте: на яку суму щомісяця може обходитися опалення підвалу від такого неізольованого лежака?

Порахуємо. Поперш слід порахувати площу оголених труб за формулою:

S=3,14*Дн*L, м2

де

  • Дн -зовнішній діаметр труби, м
  • L – довжина неізольованої ділянки труби, м

Для нашого випадку (50 м +50 м довжина Дн=0,1 м) площа неізольованих труб складе

S=3.14*0.1*(50+50)=31.4 м2

Площа однієї секції стандартного чавунного радіатора (МС-140) становить 0,23 м2. Знаючи це, можна легко перерахувати неізольовані труби в секції радіаторів, розділивши отриману за формулою значення площі на 0/23. Таким чином, наш лежак без теплоізоляції буде рівноцінний N=31.4/0.23=136 секціям чавунного радіатора.

Наступним кроком визначимо вартість тепла, яку зарахує теплолічильник на опалювання підвалу від цього лежака. Припустимо, згідно з платіжкою, Ви платите за опалення двокімнатної квартири 1500 грн/міс. Всього у вашій квартирі 3 радіатори (2 по 8 секцій у кімнатах + 4 секції на кухні = 20 секцій). Отже опалення через 1 секцію радіатора обходиться вам у 1500 грн /20 =75 грн/міс. А неізольований лежак Дн=100 довжиною 50м у підвалі щомісяця обходиться у суму 136*75 = 10 200 грн (!).

Теплоизоляция типа k-flex

Теплоізоляція типу k-flex

Зрозуміло ця методика є приблизною, але порядок суми  повинен вже бути очевидним для Вас. Термін окупності проведення робіт з якісної теплоізоляції 50м нашого лежака з прикладу (залежно від технології) навряд чи складе більше 1-2 місяців.  Чим раніше ви теплоізолюєте труби у своїй оселі, тим вигідніше це для вас. Обстежте техповерх, підвал та сходові клітини свого багатоквартирного будинку на предмет неізольованих трубопроводів та перерахуйте для своєї будівлі. Як показує наша практика для старих будівель радянської споруди, потенціал енергозбереження у напряму теплоізоляції в них  дуже суттєвий!

При виборі технології ізоляції ви, напевно, зіштовхнетеся з проблемою ціна/якість як при виборі матеріалу, так і вартості робіт. Найбільш дешевим матеріалом утеплення труб буде традиційний (мінеральна вата + склотканина), проте вартість робіт буде тут найвищою. Крім того: традиційна теплоізоляція має серйозний недолік уразливості перед вологою: при намоканні мінеральної вати її теплоізоляційні властивості миттєво падають практично до нуля. З іншого боку, мінімальна вартість робіт матиме т.зв. “рідка” теплоізоляція, (наприклад – “керамоізол”): труби потрібно всього лише пофарбувати спеціальною фарбою. Але і тут є свій нюанс: для отримання прийнятної якості утеплення необхідно на трубі створити шар керамоізолу завтовшки не менше 0,5-1мм. І для цього, швидше за все, вам доведеться фарбувати труби кілька разів. При цьому витрата теплоізоляційної фарби буде високою, вартість матеріалу суттєво зросте. На наш погляд на сьогоднішній день одним із прийнятних “середніх” варіантів ціна/якість теплоізоляції труб для ЖКГ є т.зв. використання вже готових до надягання теплоізоляційних труб типу K-FLEX. Ці теплоізоляційні труби створюються на базі каучуку і чудово зберігають свої теплоізоляційні властивості при попаданні на них води, довговічні і прості (а отже і дешеві) в монтажі.

Крок №2 – Розподіл тепла (циркуляційний насос)

Від того, наскільки рівномірно розподіляється тепло по квартирах будівлі, залежить не тільки комфорт у приміщеннях, а й загальна кількість тепла, що споживається. Якщо у Вашій будівлі тепло розподіляється за схемою т.зв. “вертикального розведення” (вона присутня в переважній більшості будівель радянської споруди), то вам слід звернути увагу на перепад температур між трубопроводом системи опалення (за елеватором) і зворотним трубопроводом теплоносія. Якщо різниця між температурами становить вище 15 ° С, то можете бути впевнені в тому, що циркуляція в будівлі працює погано і для вас циркуляційний насос є просто обов’язковим. Цю технологію економії ми розглядали у нашій статті “Економічне централізоване опалення – як це зробити”. Тут згадаємо лише той факт, що використання циркуляційного насоса здатне заощадити від 5 до 15% від загального рахунку за тепло, яке виставляється будівлі теплолічильником.

Крок №3 – Погодна система регулювання теплового навантаження.

Якщо тепло по будівлі розподіляється циркуляційним насосом, то наступним кроком, спрямованим на економію теплової енергії, є обладнання теплового пункту системою регулювання тепла за погодними умовами. Одна з найчастіше використовуваних схем такої системи зображена на малюнку нижче:

Схема системы регулирования потребления тепла отопления по погодным условиям

Схема системи регулювання споживання тепла опалення за погодними умовами

 

Погодний регулятор отримує інформацію про температуру повітря на вулиці та температуру у зворотному трубопроводі (тобто температуру в найхолоднішому радіаторі будівлі). Порівнюючи отримані дані із завданням, він, при необхідності, автоматично прикриває електрозасувку, за допомогою чого  економить тепло. А у випадку, коли станеться повне відключення опалення – регулятор повністю зупинить і циркуляційний насос, заощаджуючи електроенергію.

Найефективніше робота погодного регулятора проявляє себе в період осінньо-весняних потеплінь повітря: завдяки ньому в багатоквартирних будинках у цей час економиться до 50% тепла. У зимовий період за допомогою погодного регулятора можна організовувати невеликі нічні зниження температури у приміщеннях будівлі. Відомий факт, що зниження температури в приміщенні на 1 ° С зазвичай дозволяє заощадити близько 5% тепла, що враховується теплолічильником. Оскільки в нічний час мешканцям будівлі, як правило, не потрібна висока температура в опалюваних приміщеннях, проводити регулярне нічне зниження температури в квартирах на 1-2 ° С є хорошим способом заощадити на опаленні.

Реалізація на багатоквартирній будівлі цих трьох кроків здатна зменшити щомісячний рахунок на опалення приблизно на 30%. Як показує практика, (зрозуміло, це залежить від розміру будівлі) всі ці заходи повністю окупають себе протягом одного-півтора теплових сезонів.