Ультразвуковий теплолічильник СВТУ-10М, Sempal

svtu10m

Ультразвуковий теплолічильник СВТУ-10М

У середині 90-х фірма Sempal (м. Київ) вийшла на теплотехнічний ринок країни, розробивши та налагодивши серійне виробництво одного з перших ультразвукових мікропроцесорних теплолічильників НМВ 93.02. Прилад цей мав повний діапазон функцій, необхідних хорошому теплолічильнику, мав високу точність вимірювання, надійність і невибагливість. І все це – на тлі порівняно невисокої вартості. Серед особливостей теплолічильника НМВ 93.02 були можливість роздрукування відомостей щодо споживання теплової енергії прямо на принтер з COM-портом (стандартний порт RS-232), а також безпроливна повірка витратоміра. Останнє дозволяло при періодичній повірці приладу не проводити демонтаж витратомірної ділянки з трубопроводу, що суттєво знижувало вартість метрологічної перевірки приладу.

Випробувавши цей прилад на практиці та оцінивши його якість, ми у своїй роботі зробили основний наголос саме на нього. І, починаючи приблизно з 1995-1996 років. ми розпочали активну співпрацю з фірмою Sempal, ставши регіональним дилером цього підприємства. Близько 80% приладів обліку тепла, які встановлені на наших об’єктах, є ультразвуковими теплолічильниками виробництва фірми Sempal.

У міру розвитку технічного прогресу фірма Sempal проводила регулярну модернізацію своєї продукції, оснастивши базовий прилад додатковими функціями, такими як:

 • багатоканального виміру витрати (прилади для об’єктів I категорії обліку тепла),
 • можливістю регулювання теплового навантаження,
 • блоком безперебійного енергопостачання,
 • можливістю дистанційного знімання даних вимірювання та управління функцією регулювання теплового навантаження тощо

Протягом серії приладу НМВ 93.02, що дуже добре зарекомендував себе, фірма Sempal випустила новий ультразвуковий теплолічильник СВТУ-10, а далі – його пізнішу версію СВТУ 10М. На сьогоднішній день це один із найвдаліших вітчизняних приладів, призначених для обліку теплової енергії в комерційних цілях.

Пристрій для зняття та перенесення даних з теплолічильника СВТУ

Пристрій для зняття та перенесення даних з теплолічильника СВТУ

Тепловодолічильник СВТУ-10М (М1, М2) призначений для:

 • вимірювання відпущеної або спожитої теплової енергії, об’єму теплоносія, температури теплоносія в подаючему і зворотному трубопроводах, часу напрацювання (наявності напруги мережі живлення та коректної роботи) або простою (відключення мережі живлення), а також обчислення маси (масової витрати) теплоносія;
 • вимірювання обсягу холодної або гарячої води, її температури, часу напрацювання (наявності напруги мережі живлення та коректної роботи) або простою (відключення мережі живлення), а також обчислення маси (масової витрати) води – варіанти виконання 1, 3;
 • індикації (залежно від варіанта виконання) перерахованих вище виміряних і обчислених фізичних величин, а також теплової потужності, об’ємної витрати теплоносія або об’ємної витрати води, надлишкового тиску теплоносія або води, поточного часу і дати на цифровому пристрої ;
 • формування на двох незалежних лінійних виходах потенційних (струмових) вихідних сигналів, пропорційних інформативним параметрам, що вимірюються лічильником – температурі, тиску, об’ємній витраті та тепловій потужності.

Лічильники виконань 4, 5, 7 додатково індикують обчислену різницю об’ємних витрат теплоносія в трубопроводі, що подає і зворотному.

Лічильники виконання 9 додатково вимірюють витрату на підживлювальному трубопроводі, який дорівнює величині витоку.

Лічильники виконань 7 та 9 додатково вимірюють температуру холодної води на джерелі теплової енергії.

Лічильники, залежно від виконання, можуть застосовуватись при обліку, у тому числі комерційному, теплової енергії у закритих або відкритих системах теплопостачання або об’єму води відповідно до чинних правил обліку відпустки та споживання теплової енергії або води на промислових об’єктах та об’єктах комунального господарства.

Лічильники виконання 9 призначені для виміру відпущеної теплової енергії на джерелі теплової енергії.

Лічильники виконань 10, 11 та 12 призначені для використання у відкритих системах теплопостачання та прямим відбором води в систему ГВП:

 • з відсутністю трубопроводу холодного водопостачання ЦВ та вимірюванням температури ГВП – варіант 10;
 • з трубопроводом ЦВ та вимірюванням температури ГВП – варіант 11;
 • з трубопроводом ЦВ без вимірювання температури ГВП – варіант 11/1;
 • без трубопроводу ЦВ та без вимірювання температури ГВП – варіант 12.

Тепловодолічильник СВТУ-10М має два незалежні ультразвукові канали вимірювання витрати води та теплової енергії, забезпечуючи при цьому підключення шести датчиків температури та двох датчиків тиску.

Теплолічильник має два незалежні вбудовані аналогові виходи для керування регулюючими клапанами будь-якого типу, пороговими пристроями, насосами або самописцями, а також 3-й вбудований пороговий вихід для керування, наприклад, рециркуляційним насосом. Кожен прилад має прямий вихід на принтер, комп’ютер, модем, а також зовнішній пристрій знімання даних УСД . Через один канал зв’язку (модем, RS-232, RS-485) можна отримати доступ до кількох теплолічильників, об’єднаних каналом RS-485.

svtu10m2

Дистанційно керована система обліку та регулювання тепловодоспоживання на базі теплолічильника СВТУ-10М.

Таким чином, ультразвукові тепловодолічильники СВТУ-10М фактично являють собою закінчену систему обліку та регулювання тепловодоспоживання в одному приладі.

Для організації обміну інформацією між тепловодолічильниками СВТУ-10М та IBM-сумісним комп’ютером використовується програма SEMPAL Device Manager. Зазначене програмне забезпечення поставляється безкоштовно і дозволяє легко і просто об’єднувати значну кількість теплолічильників “СЕМПАЛ” в автоматизовані дистанційно керовані системи обліку та регулювання будь-якої конфігурації в масштабах району або міста.