Радіаторний терморегулятор – це пристрій для індивідуального регулювання температури повітря в приміщенні і підтримки її на постійному рівні, встановленим споживачем для себе. Терморегулятор сприяє максимальному використанню додаткових джерел теплонадходжень у приміщення від побутової техніки, інсоляції (тепла від сонячного освітлення), тепла людей тощо, зменшуючи споживання системою опалення теплової енергії. В результаті терморегулятор створює тепловий комфорт у приміщенні при мінімумі споживання теплової енергії.
Це заощаджує гроші на оплату за тепло (за умови організованого обліку тепла або наявності власного газового котла), а також захищає довкілля за рахунок скорочення викидів в атмосферу продуктів згоряння палива у джерелі тепла (котлі). У поєднанні з іншими засобами комплексного автоматичного регулювання системою опалення радіаторні терморегулятори Данфосс забезпечують середньорічну економію теплової енергії на опалення будівель не менше 20%.
Відповідно до вимог до будівельних норм (п.3.12 зміни до СНиП 2.04.05-91 “Опалення, вентиляція та кондиціювання”, а також п.5.27 ДБН В.2.2-15-2005 “Житлові будинки”) використання автоматичних терморегуляторів є обов’язковим на підводках до опалювальних пристроїв систем водяного опалення при проектуванні нових та реконструкції існуючих будівель, які приєднані до систем централізованого теплопостачання, автономних котелень або індивідуальних котлів. Ця нормативна вимога відповідає стандарту Європейського Союзу (EN 15232:2007) як обов’язковий мінімальний рівень автоматичного оснащення системи опалення будівлі будь-якого призначення.
Принцип роботи терморегулятора
Засновник компанії “Данфосс”, інженер Мадс Клаузен в 1943 винайшов радіаторний терморегулятор для систем водяного опалення. Сьогодні “Данфосс” є найбільшим у світі виробником радіаторних терморегуляторів. З початку виробництва “Данфосс” виготовив понад 300 млн. радіаторних терморегуляторів, встановлених у всьому світі. Конструктивно радіаторні терморегулятори складаються із двох частин:
- термостатичного клапана;
- термостатичного елемента (сенсора)
Основним елементом сенсора є сильфон із робочою речовиною. Він змінює свій обсяг залежно від зміни температури повітря у приміщенні. Ці зміни передаються шток термостатичного клапана і регулюють подачу теплоносія в опалювальний пристрій, тобто. змінюють його потужність. Регулювання терморегулятором потужності опалювального приладу здійснюється як у меншу, так і більшу сторону. Саме таке проміжне, а не повністю відкрите положення штока розраховується при гідравлічних розрахунках системи і характеризується пропускною здатністю терморегулятора kv. За відсутності сенсора на термостатичному клапані витрата теплоносія, що проходить через клапан, збільшується та характеризується максимальною пропускною здатністю kvs
Фірма Данфосс випускає різноманітні сенсори із вбудованими датчиками, виносними датчиками або у вигляді пристрою дистанційного керування, з кожухом для захисту від несанкціонованого демонтажу чи переналаштування, а також різного дизайну. Вибір модифікації термостатичного елемента здійснюють залежно від типу клапана, призначення будівлі, умов розташування терморегулятора, естетичних вимог замовника тощо.
Налаштування сенсора здійснюють поворотом настроювальної рукоятки. Температурне налаштування стандартного сенсора знаходиться в діапазоні від 5 до 26 °С.
Під час оснащення будівлі системою диспетчерського керування замість сенсора використовується термоелектричний привід типу TWA. Сенсор і термоелектричний привід можуть поєднуватися з конструктивно різними термостатичними клапанами, які встановлені як на трубопроводах обв’язування опалювальних приладів, так і вбудовані в опалювальні прилади. При цьому сенсори та приводи різняться способом їхнього кріплення на клапани.
У конструкцію опалювальних приладів можуть бути вбудовані термостатичні клапани фірми Данфосс, так і клапани інших виробників. При цьому до клапанів інших виробників можуть бути приєднані адаптовані сенсори фірми Данфосс.
Конструкція радіаторного терморегулятора Danfoss
На схемі цифрами позначені:
- Газоконденсатний сильфон.
Герметичний газоконденсатний сильфон “Данфосс” – це закрита ємність, яка заповнена термочутливою речовиною та виготовлена з гофрованою рухомою внутрішньою поверхнею. Компанія “Данфос” – єдиний у світі виробник терморегуляторів, який має власне виробництво сильфонів (всі інші постачальники терморегуляторів – закуповують сильфони). Власне виробництво дозволяє виготовляти терморегулятори з унікальними характеристиками та повністю контролювати якість виробів. Крім того, “Данфосс” – єдиний виробник сильфонів, який має технологію газоконденсатного заповнення (інші виробники використовують з метою заповнювача або рідина, або парафін). Використання як термочутливий елемент газу дозволяє досягти швидкості реакції на 30% вище, ніж у терморегуляторах інших систем і, відповідно, – більш високого комфорту в приміщенні та ефекту енергозбереження. Газоконденсатні сильфони мають найкращі характеристики регулювання за рахунок найбільшого ходу штока (на 30%) при відхиленні температури в приміщенні від налаштування терморегулятора. Спеціальна конструкція дроселя клапана зменшує ймовірність забруднення. Якщо таке сталося, то конструкція допускає очищення без використання спеціальних інструментів. Сильфони “Данфосс” після заповнення газоконденсатною сумішшю запаюють, що забезпечує їх герметичність, на відміну від сильфонів з рідинним або парафіновим заповненням. Крім того, газоконденсатної суміші не властиве старіння, що забезпечує стійку роботу терморегулятора протягом усього терміну експлуатації. Кількість робочих циклів сильфонів радіаторних терморегуляторів “Данфос” – понад 1 млн, що рівнозначно роботі приблизно протягом 60 років. - Сальник.
Тонкий, але міцний шток із нержавіючої сталі забезпечує мініальне тертя з кільцями ущільнення, мінімальний гістерезис та захист від “закипання”. За потреби сальник може бути замінений під тиском теплоносія без спеціального інструменту. - Попереднє (монтажне) налаштування
Попереднє налаштування клапана “Данфосс” типу RA-N легко здійснюється і легко зчитується. Конструкція запатентована. При необхідності попереднє налаштування можна легко заблокувати. - Кран-букса.
У клапанах “Данфосс” типу RA-N кран-букса може бути замінений під тиском теплоносія за допомогою спеціального інструменту, проте за всю історію експлуатації терморегуляторів “Данфосс” в Україні цей інструмент жодного разу не знадобився. - Приєднувальний механізм
Термостатичні елементи монтуються на корпус клапана без використання інструменту. - Заспокійник потоку.
Забезпечує найкращі характеристики за рівнем шуму (найтихіший клапан!), а також – стабільна характеристика гідравлічного опору клапана. - Ущільнення сфера-конус.
Забезпечує довговічність та надійність експлуатації навіть при високій температурі теплоносія, без протікання та швидко старіючої гумової прокладки. Дозволяє багаторазовий демонтаж клапана без пошкодження. - Корпус клапана.
Спосіб виготовлення корпусу – гаряче штампування та обробка латуні, що дозволяє уникнути виникнення нещільних прилягань або тріщин. Ідеально гладка внутрішня поверхня по всьому шляху теплоносія захищає від виникнення відкладень. Матеріал – корпусу латунь, в якій не вимивається цинк (як в оцинковці), не виникає корозія, яка довговічна (розраховано більш ніж на 40 років експлуатації у вітчизняних умовах).